Hallå där Anders Hjalmarsson, Researcher Sustainable Transports på Viktoriainstitutet och initiativtagare till West Coast Travelhack 2011.
Berätta, vad är West Coast TravelHack?
- West Coast TravelHack 2011 var världens första 24h utvecklartävling helt fokuserad på hållbart resande i vardagen. Tävlingen genomfördes den 8-9 oktober på Lindholmen. 20 lag med utvecklare hade där samlats för att under ett dygn, non-stop, jobba mot det gemensamma målet att ta fram den mest innovativa och bäst implementerade prototypen till en digital tjänst (app) som gör att människor i sin vardag väljer att resa mer hållbart än vad de gör idag.
Vad gav eventet i form av konkreta idéer och förslag till nya lösningar?
- 20 laginsatser gav när tävlingen avslutats 20 prototyper av genomgående mycket bra kvalitet. Prototyperna kompletterades med funktionsbeskrivningar, screen shots och förslag till affärsmodeller. Fyra av bidragen premierades. Laget GREEN bITs bidrag vann priset för bästa prototyp och fick ett utvecklarkontrakt värt 60.000,-. Laget Team Visit vann priset för bästa team och fick ett utvecklarkontrakt värt 50.000.- samt BRGs pris för bästa entreprenörsidé. Utvecklarnas egna pris vann lag Foo för sin tjänst av.ikel.se, och lagets medlem fick varsin iPad.
Kan dessa lösningar, om de förverkligas, förändra människors val i vardagen och i så fall på vilket sätt?
- Det som är roligt är att samtliga 20 bidrag var för sig eller tillsammans kan bidra till att förändra människors val i vardagen. Lag Foo’s bidrag möjliggör till exempel att man kan bygga digitala tjänster i mobilen som gör att du som resenär kan anmäla störningar och avvikelser under resan. GREEN bITs bidrag har en tävlingsidé i sig som gör att man som användare sporras till att skifta till ett mer hållbart färdsätt för att samla poäng. Samtliga bidrag har sina mekanismer och dessa beskrivs där projekten presenteras på http://www.travelhack.se/ samt http://www.trafiklab.se/
Tror du att det här arbetssättet för att få fram nya lösningar är något man skulle kunna applicera i andra sammanhang?
- O ja, det gäller bara att ha fantasi, våga och ha drivkraft! Inför kommande upplagor av TravelHack så funderar vi redan nu till exempel på vilka datamängder förutom resenärs, trafik och miljödata som skulle kunna användas för att utveckla än mer spännande tjänster!
Stämningen på West Coast TravelHack 2011 var på topp
Foto: Fredrik Rubensson
Anders Hjalmarsson, initiativtagare till West Coast TravelHack.




