Göteborg saknar en ringled. I Sverige har vi inte varit speciellt duktiga på att planera ringleder runt våra större städer. Trots dåliga förutsättningar för stadsplanering som tidigare generationer har efterlämnat måste vi försöka hitta lösningar i den befintliga stadsplanen.

Vägvalet har lösningen och introducerar därför förslaget om en ringled runt Göteborg vid namnet Göta Ringen.

Fördelarna är många:

* Trafik leds runt Göteborg och bort ifrån stadskärnan.
* Hisingsleden ansluter till Göteborgs Hamn och Volvo.
* Genom att leda trafiken via väg 159 så avlastas inte bara Tingstadstunneln utan även in- och avfarterna via E20 till/från Partille, E45 till/från Angered och väg 40 till/från Borås.
* Möjlighet finns även att avleda trafik från E45 norrifrån via Angeredsbron
* Gynnar näringsverksamheter som t.ex. Göteborg City Airport
* Ingen lång byggtid och större störningar under denna
* Mycket nytta för göteborgarna till en väldigt låg kostnad.

Ringleden kan byggas till en kostnad av 1,2 miljarder kronor.

Vägvalet har även lämnat in en motion till Göteborgs kommunfullmäktige för att aktualisera frågan.

Se detaljerad information om förslaget i den externa länken.

De kommentarar du lägger in omfattas av samma instruktioner och villkor som idéerna. Läs mer här.

  • http://www.facebook.com/people/Peter-Brych/659268651 Peter Brych

     http://www.goteborg2021.com/ideer/gota-ringen-%E2%80%93-goteborgs-nya-ringled/

    I stället för att BELASTA Göteborgs centrum, så är detta förslag att föredra, tycker jag!! 

  • Noord

    Ett av de bästa förslagen på åratal tycker jag. Hoppas det leder framåt.

  • Loa_andersson

    Förslaget är självklart i all sin enkelhet. Det både avlastar centrum och ger nya möjligheter till veksamhets- och bostadsetableringar. Kanske saknar det den glamor som ett 25 miljardesbygge ger. Kostnad nyttan är skyhög jämfört med Värstakränken. 

  • Anonymous

    JA det var det bästa alternativet i Göteborg samtidigt som den redan existerar men behöver bara breddas ut på några ställen. Det borde finnas fler sådana här “snabbfiler” runt stan så man slipper åka in för att åka ut och det är österut: De som kommer från Oslo måste köra in i tunneln för att sen köra hela vägen tillbaka till Stockholms vägen som det ser ut nu och lämnas ut via Eniros kartor och GPS osv. Det finns faktiskt redan en väg från Olso över Kungälvs bron eller Angeredsbron. Politikerna måste se om den allmänna börsen och se till att det som redan finns används!

  • Anonymous

    Jag skrev förut om den östra kringlinjen som också redan existerar men som behöver förbättras vägmässigt och med ordentliga skyltar, skrivas in i Eniro och GPS och göra allmänheten medveten om att den finns. Alltså folk som kommer norrifrån på västra sidan, t.ex. från Oslo eller E45 kan köra över Jordfallsbron vid Kungälv och sedan ta vägen över Angered till Bergsjön och därifrån ner till Utby och sedan till Partille. Därifrån går E20 till Stockholm.
    Vill man till Stockholm på E4 eller till Landvetter flygfält kör man uppför backen på Landvettervägen förbi Landvetter centrum till Borås på Väg 40 som leder till Landvetter flygfält och till Väg E4 till Stockholm. Du sparar tid och bensin samt bilslitage genom att åka den här sträckningen.
    För att inte tala om alla långtradare som kör genom tunneln men som skulle kunna avlasta den genom att åka över Angeredsbron till E20 och E4 bl.a 
    Det finns färdiga ringlinjer runt Göteborg men politikerna i Göteborg har sagt att detta inte ska gneomföras här av nån underlig anledning, har pratat med några av dem. All trafik ska genom  Gbgs stad,  sen kan politikerna (ej VV) skälla på oss bilister som bara försöker åka från A till B. Jag har påtalat detta flera ggr till Vägtrafikverket men de har inte gjort något särskilt stort av det. Pyttesmå skyltar har satts upp med en diameter på 3 dm som ingen ser och försent. Informationen ska visas upp i rimlig tid före avfarten till Angeredsbron.

blog comments powered by Disqus